ARAMAK İSTEDİĞİNİZ FİRMAYI BULMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 Ara 
Ne Aramıştınız?
 

Köşe Yazısı

   ARZU ÖZDEMİR BATMAZ 
  ARZU ÖZDEMİR BATMAZ  

Kış mevsiminin gelmesi havaların soğumasıyla bağışıklık sistemimiz düşer buna bağlı kendimizi daha yorgun hissediyor olabiliriz.
Güçlü bir bağışıklık sistemi kişinin kendisini iyi hissetmesini, iyi görünmesini ve enerjik olmasını sağlar bunun yanında bizi çeşitli hastalıklardan ve çevresel faktörlerden korur.
Günlük olarak tüketilmesi gereken besinler, kaliteli bir uyku düzeni, bol sıvı tüketimi ve günlük egzersizler gibi birçok unsur bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kış aylarında daha güçlü bir bağışıklık için ilk olarak sağlıklı yaşam stratejilerini uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kahvaltı olmadan asla!
Güçlü bir bağışıklık günün ilk öğünü ile başlar. Güne aç başlamayıp, kahvaltı alışkanlığı kazanmaya özen gösteriniz. İlk öğününü mutlaka iyi kalite besinlerden seçin. Özellikle kahvaltıda ek bir hastalığınız yoksa mutlaka yumurta ve peynir tüketmeye özen gösterin.

Öğün atlamamalısın.
Günlerin kısa olmasından kaynaklı öğün sayısı azalır yetersiz ve düzensiz beslenme alışkanlığı bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açabilir. Öğün sayısını arttırmak, öğün aralarını 2-3 saat şeklinde tutmak, vücudumuzun ihtiyacı olan kaliteli protein, karbonhidrat ve yağ içerikli sağlıklı öğünler ve uygun porsiyonlar bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Probiyotik besinler ve yağlı tohumlardan yararlanın.
Kefir, yeşil çay ve sarımsak gibi besinleri yeterli seviyelerde tüketmek güçlü bir bağışıklık oluşturur. Bununla birlikte, sağlıklı yağ içeren ceviz, badem ve fındık gibi besinler de bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda olumlu etki sağlayabilir.

Vücudunuz İçin Yeterli Düzeyde C Vitamini Tüketin.
Yeterli seviyede C vitamini almak gribal enfeksiyonlara karşı kalkan görevi görür. Günlük C vitamini gereksinimini karşılamak için portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgillerin yanı sıra C vitamininden zengin yeşil biber, kivi, maydanoz ve roka tüketilebilir.

Günlük D Vitamini ve Omega-3 İhtiyacınızı Karşılamaya Özen Gösterin.
Yapılan araştırmalar; kış aylarında nezle, grip gibi hastalıkların D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Vücuttaki D vitaminini artırmanın en etkili yolu güneşlenmektir ancak kış aylarında D vitamini bakımından zengin besinler ve D vitamini takviyesine ihtiyaç duyulabilir.
Omega-3 için mutlaka haftada 2-3 kez balık tüketmek, tüketemiyorsak destekleyici ürün kullanmak faydalı olacaktır.

Uyku Düzeni Oluşturun.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli uyumak kadar uyku süresi de çok önemlidir. Hormonal dengeler, hücrelerin beslenmesi, bedenin dinlenmesi için günde ortalama en az 7 saat uyumaya özen göstermelidir.
Verimli bir uyku için ise 23.00 ile 07.00 aralığında uyumak oldukça faydalıdır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın.
Yapılan araştırmalar, daha güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için günlük olarak düzenli egzersiz yapmanın olumlu etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Haftada 4 defa açık havada hızlı tempoda 40 dakika yürümeniz hem bağışıklığınızı destekler hem de kilo vermenizi hızlandırır.

Su içmeyi unutmayın .
Az su içmek, en büyük eksiklerimizden biridir. Yeterli su tüketmek hem bağışıklık sistemimizi hem de metabolizmamızı destekler. Günde ortalama 2-3 litre arası su tüketmek yeterlidir.

ear47mtete|0010BCE80F8A|KorkuteliBuradaV2|KoseYazisi|koseYazisiAciklama|F2091F43-2E08-4356-AC34-BCCCA3A3C8F5

Yazıyı Paylaşın: