ARAMAK İSTEDİĞİNİZ FİRMAYI BULMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 Ara 
Ne Aramıştınız?
 

Köşe Yazısı

   Fahrettin ÖZBEK 
  Fahrettin ÖZBEK  
Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı
 fahrettin@korkuteliburada.com

Dün İle Bugünü Birbirine Bağlayalım
23.03.2018 35545 Kategori:Genel

Dün İle Bugünü Birbirine Bağlayalım

Değerli okurlar, insanın doğasında var geçmişe özlem. Gerçekte böyle mi? Bence benim baktığım pencereden ‘’evet’’. Her şeyden önce günün gereği nüfus, teknoloji bugünü dünden ayıran temel etkenler. Yaşamımızın daha kolay olmasına rağmen; yine de dün bizim için daha farklıydı... Çünkü daha sakin, doğal, ilişkilerin daha samimi olduğu dün…

Bugün baktığımızda filmlerde gördüğümüz, uyuşturucu Korkuteli’nde. Bunu Korkuteli’ne kim sokmaya cesaret edebilir ki? Bırakın satmak için birine teklif edilmesini, bir kişinin ‘’falan satıyormuş’’ demesi o insanı hedef tahtasına koyar ve burada barınamazlardı. Ama şimdi çok normal bir şey gibi, enteresan. Ticarette sadece ‘’söz’’ vardı, eskiden. Şimdi çek var senet var. Ödenmemesi normal gibi sanki. Yoktu böyle şeyler. Borcunu ödemeyen kişiyi herkes tanırdı. Çünkü bu toplumda farklılıktı. Mahallenin çocuklarından, gençlerinden bırakın anne- babayı akrabaları, komşuları bile sorumluydu. Bir hata yapıldığı zaman hatırı sayılır birileri gelirdi aklımıza. Kendimizi frenleyebilirdik. Meyveler, sebzeler şimdinin organik dediklerinden, erken çürüseler de tatları vardı. Sağlıklıydı…

Eee… Sadece geçen zaman mı özetliyor dünü, yoksa bizlerde de kusur var mı dünü özlememizde acaba?

Ne demek uyuşturucu Korkuteli’nde. Araştıralım kimler varsa bu işin içinde çocuklarımızı zehirleyen düşmanı bulalım ve hep birlikte atalım bu mikrobu vücudumuzdan.

Ticaretteki güvenin kaybolmasının faturasını hep birlikte ödeyemiyor muyuz? İnsanlar AVM’lere, büyük marketlere internet üzerinden alışverişe neden yöneldi? Daha güvenilir bulmaları olabilir mi acaba? Gelenek- görenek, örf ve ananelerimizden uzaklaştık mı? Annemiz, babalarımız bizleri daha az mı seviyorlardı? Komşu komşunun çocuğunun yanlışına ‘’dur deme yetkisine’’ nereden sahipti? O otokontrol neden kayboldu?

İnsan daha iyiyi daha güzeli ister bu güzelliklerin kendiliğinden olmadığını artık algılamamız gerektiğini düşünüyorum. Güven olmalı, saygı olmalı. Çünkü saygının olmadığı yerde sevgi de olmaz. İnsanı Allah yarattığı için her şeyden önce önyargısız, pozitif yaklaşmalıyız. Karşımızdaki insanı dinlemesini de bilmeliyiz. Belli kavramların (anne, baba, akraba eş dost ) anlamlarını tekrardan gözden geçirip, dün ile bugünü birbirine bağlamalıyız. Hep birlikte mutlu olmalıyız. Birimiz sevinip birimiz üzülmesin.

Saygılarımla. . .

Yazıyı Paylaşın: