ARAMAK İSTEDİĞİNİZ FİRMAYI BULMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 Ara 
Ne Aramıştınız?
 

Köşe Yazısı

   Şerife ÖZBEK 
  Şerife ÖZBEK  
Mali Müşavir
 srf.ozbek@gmail.com

SGK TEŞFİKİ VE AF
28.04.2017 35554 Kategori:Genel

Herkese tekrar merhabalar. Nisan ayına vergisel açıdan çok önemli gelişmelerle başladık.

2017 yılı için maliye bakanımız yepyeni müjde ile karşımıza çıktı.2017 vergi affı gündemimize bomba gibi düştü. Vergi borçlarına yönelik yeniden yapılandırma kanunun meclise gönderildi ve 2 Mayıs'ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceği bildirildi.

Peki bu 2017 vergi affı neleri kapsıyor? Hangi mükellefler faydalanabilecek?

Yeni kanunda 2016'nın temmuz ayından 2017'nin mart ayına kadar olan dönemde vadesinde ödenmemiş vergi, gümrük vergisi, sosyal güvenlik primi, belediye ve il özel idarelere ödenecek vergi, trafik, nüfus, askerlik para cezaları, ORKÖY kredileri, motorlu taşıt vergisi, tarımsal amaçlı kullandırılan kooperatif krediler, organize sanayi bölgelerine kullandırılan krediler ve bir kısım kamu alacaklarını yeniden yapılandırılacak.Bu kapsamda borcu olan her mükellef ve vatandaş bu kanundan faydalanabilecektir.

Yine yapılandırmanın 2016 yapılandırmasında olduğu gibi 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılması bekleniyor.Bu açıdan diğer yapılandırmalarla aynı şartları taşıyor.Ayrıca Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. Başka bir deyişle iki taksiti art arda ödemeyenin yapılandırma hakkı son bulacak.

Maddi zorluklar ve piyasa şartlarının durgun olmasından dolayı bir önceki yapılandırma taksitlerini ödeyemeyen mükellefler için bu çok iyi bir fırsat olacaktır.Şimdiden hayırlı olsun.

 

Aynı zamanda işverenleri ilgilendiren önemli bir teşvik daha mart ayında yayımlanmıştır.Yararlanma şartları ile kısaca bilgi vermek isterim.

Özetle yararlanma şartlarını işçi ve işverenler yönünden ayrı ayrı incelemek isterim.

 

Sigortalılar Yönünden: · İş-Kur’a kayıtlı işsizler arasından 01.02.2017 tarihinden itibaren 31.12.2017 e kadar işe alınması gerekiyor.Bu teşviğin olmazsa olmaz şartıdır. · İşe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları (yani geriye dönük 3 ay işe başlamamış olması) · İşe girdiği tarihten önceki üç aylık sürede işsiz olmasına rağmen, işe girdiği tarihten önceki altı aylık süre içerisinde işten ayrılış nedeni en son (19)(Mevsim Bitimi), (20)(Kampanya Bitimi) ve (30) (Vize Süresi Bitimi) olarak bildirilen sigortalı olmaması (Şöyle açıklayalım; muhasebeciler olarak işçinin işten çıkışını verirken sebep bildiririz.Bu sebepler geriye dönük 6 aylık sürede işçi işten çıkarılmışsa yukardaki nedenler işten çıkış bildirgesinde bulunmamalıdır.)

 

İşverenler Yönünden: · 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave çalışan alması,(2016/Aralık ayında sigortalı çalıştırılmaması nedeniyle Kuruma bu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilmemiş olması halinde, bu destekten yararlanabilmek için sigortalının işe alındığı işyerinden 2016 yılında Kuruma bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekmektedir.) · muhasebeci tarafından Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içerisinde verilmesi gerekiyor,Ayrıca sigorta primlerinin yasal süresinde ödemesi ve Kuruma prim, İPC ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması gerekmektedir. · Var olan borcun 6183 sayılı Kanunun 48 inci md. göre tecil ve taksitlendirilmenin yahut yapılandırmanın devam etmesi gerekmektedir.(Eğer borç var ise yapılandırma yapılmış olması teşvik kapsamına alınmasını sağlıyor.)

Burada işverenler açısından en dikkat edilmesi gereken husus Aralık/2016 ayındaki işçi sayısına ilave olarak çalıştırılmasıdır.

 

Muhasebe için devamlı bir değişim söz konusudur. O nedenle yeni konularla en kısa zamanda görüşeceğiz.Takipte kalınız..

SAYGILARIMLA…

Yazıyı Paylaşın: