ARAMAK İSTEDİĞİNİZ FİRMAYI BULMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 Ara 
Ne Aramıştınız?
 

Köşe Yazısı

   Şerife ÖZBEK 

Herkese merhaba. Ben Şerife ÖZBEK.

Önce kısaca kendimi tanıtmak istiyorum.

Lise hayatım Korkuteli Yabancı Dil Ağırlıklı Lisede 2002 yılında sona erdi. 2002 yılında babamın isteği üzerine Dumlupınar Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne girdim ve 2006 yılında dereceyle üniversitemi bitirdim.

Üniversiteyi bitirince Korkuteli’ ye geri dönerek bir süre babamla esnaflık yaptım. Ardından Muhasebeci yanında 2008 yılında çıraklığa başladım. Mali müşavirlik sınavlarına başvurumu yaptım ve 5 yıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik serüvenim devam etti.

2013 yılında Mali Müşavirlik ruhsatımı almaya hak kazandım. Mali Müşavirlik serüvenim tam 10 yıl sürdü. Bir süre staj yaptığım yerde bağımlı çalışmaya devam ettim ve 2014 yılsonunda kendi ofisimi açmış bulunmaktayım.

Korkuteli belediye iş hanında ofisimde hizmet vermekteyim. Bundan böyle ‘’korkuteliburada.com’’ adresinde ‘’Muhasebe Uygulamaları ve Sosyal Güvenlik’’ ile ilgili hem sorularınız, hem de mevcut değişiklikler ve esnafları ilgilendiren konularla ilgili köşemde yazacağım.

 

Sizlere bu ilk yazımda kısaca muhasebe işlemi neden yapılır ve tacirlerde muhasebenin önemi konusunda bilgi vermek isterim.

 

Muhasebe, bir işletmede bir dönem içerisindeki mali hareketlere ilişkin bilgilerin ilgili defterlere kayıt edilmesi ve yılsonunda işletmenin kara girip girmediğini kontrol etmek, işletme sahibine ve ilgili kişilerin yararına bilgi sunmak için yaptığımız çalışmalardır. 

    

Ticaret yaparken, her tacirin verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi gerekir. Ekonomik faaliyetleri düzenli takip etmesi ve gelişmelere hazırlıklı olması gerekir.

 

Bu gelişmeleri takip etmek için ve mali işleri yürütmek amacıyla bizler varız. Bu nedenle muhasebe–mükellef ilişkisinde güven çok önemlidir.

 

Diğer yandan işletme için alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı en iyi muhasebe kayıtlarının incelenmesi ile görülür.

 

Muhasebe işlemi bir faaliyet dönemi içerisindeki kıymet hareketlerinin takibi ile gerçekleşir. Ayrıca tacirler için muhasebe kanuni bir zorunluluktur.

 

Son olarak önemli bir konuya değinmek isterim.

 

Bizlerin mesleğini kaliteli ve amacına uygun yapabilmemiz, mükellefe en üst düzeyde yardımcı olabilmemiz ve bilgi kullanıcılarına (banka vs..) doğru veri aktarabilmemiz için mükelleflerden bize aktarılan bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Buda muhasebeci-mükellef ilişkisinin en temel unsurudur. İletişimin olmadığı bir muhasebe ‘’kitabına uydurularak’’ tutulur ve bu durum vergi dairesi incelemelerinde acı bir şekilde karşımıza çıkar.  

 

Türkiye’ de şu an en çok aranan nitelikli elemanların başlarında muhasebe elemanları gelmektedir. Böyle ilgi gören bir alanın da önemi büyük olmaktadır.

Muhasebe, günümüz Türkiye'sinde en çok önem verilen ve en çok iş alanına sahip olan bir meslek durumundadır. Muhasebe devlet açısından da, vergi yükünün hesaplanmasında son derece önemli bir sistemdir.

 

Kişiler ve işletmeler devlete ne kadar vergi vereceğini muhasebe sayesinde hesaplarlar. Her kuruluş bir dönemdeki faaliyetlerine ve bu faaliyetlerden ne kadar kar/zarar yaptığına göre devlete vergi vermektedir.

 

Gerçek kişiler ve tüzel kişilerin ne kadar kar veya zarar yaptıklarını hesaplamak ta tabi ki muhasebe sisteminin görevidir.

 

Çıkan sonuçlara göre devlete verilecek vergiler de muhasebe sayesinde hesaplanarak ve bildirilerek vergi borcu yerine getirilmiş olur. 

 

Kısacası mali müşavirler devlet ve mükellef arasındaki köprüdür.

 

Unutmamak gerekir ki işletmeler sayısal kararlarla yönetilir. Sayısal verileri ise ancak muhasebe sistemi üretir. 

 

Saygılarımla. Görüşmek üzere…

Yazıyı Paylaşın: